Sokan azt gondolják, hogy a tipikus vállalkozói hibák kizárólag a kezdeti lépésekhez kötődnek. Pedig a tapasztalat – és a múlt heti beszélgetésünk – is azt mutatja, hogy ezek a hibák gyakran akkor jelennek meg, amikor a vállalkozás már elindult, van bevétel, van ügyfél… mégsem halad igazán.
A Sánta Csaba vállalkozásfejlesztő, tanácsadó, trénerrel folytatott beszélgetés során pontosan ezekről a láthatatlan fékekről beszélgettünk: olyan döntésekről (vagy épp halogatásokról), amelyek elsőre ártalmatlannak tűnnek, hosszú távon viszont komoly elakadást okoznak.
1. „Majd később foglalkozom vele” – az egyik leggyakoribb tipikus vállalkozói hiba
Ez az a mondat, amit szinte minden vállalkozó kimondott már legalább egyszer. A gond ott kezdődik, hogy a „később” sosem kap konkrét időpontot.
Legyen szó pénzügyekről, árazásról, folyamatokról vagy akár a saját szerepedről a vállalkozásban, a halogatás nem semleges döntés – hanem aktív akadály.
2. Ha „papíron minden rendben”, akkor működnie kellene – mégsem így van
Sok vállalkozó jut el oda, hogy:
- van vállalkozása,
- vannak ügyfelei,
- vannak bevételei,
…mégis folyamatos bizonytalanságot érez.
Ez tipikusan nem technikai hiba, hanem szemléleti probléma. A beszélgetésben is előkerült: attól, hogy jogilag és adminisztratívan rendben vagy, még nem biztos, hogy üzletileg jól működsz.
3. Egyedül próbálok mindent megoldani, ismerős? Ezt is a tipikus vállalkozói hibákhoz sorolom.
Ez az egyik legmakacsabb vállalkozói beidegződés, sokan úgy érzik, hogy segítséget kérni:
-
gyengeség,
-
felesleges költség,
-
vagy „majd egyszer ráérek”.
Pedig a külső nézőpont hiánya az egyik legnagyobb kockázat. Egy mentor vagy szakértő nem helyetted dolgozik, hanem segít tisztábban látni.
4. Nincs rendszer – csak tűzoltás
Amíg minden sürgős, addig semmi sem igazán fontos. A rendszerek hiánya nem azonnal fáj, hanem lassan, alattomosan:
-
elfáradsz,
-
szétesel,
-
elveszíted az irányt.
A beszélgetés egyik erős üzenete volt, hogy a vállalkozás nem ösztönből, hanem tudatos működéssel lesz hosszú távon fenntartható.
5. Nem nézek rá kívülről a saját vállalkozásomra
Talán ez a legnehezebb. Benne vagy a napi működésben, ügyfelekben, határidőkben – és közben nem látod a teljes képet.
Csaba szerint (és ezzel maximálisan egyetértek): időről időre muszáj kívülről ránézni arra, amit építesz, különben ugyanazokat a köröket futod újra és újra.
Miért érdemes megnézni a teljes beszélgetést?
Ez a beszélgetés neked szól, ha:
-
már elindítottad a vállalkozásod,
-
mégis úgy érzed, valami elakadt,
-
„mennie kellene”, de nem indul be igazán.
A felvétel még elérhető a YouTube-on, és a videó végén Csaba egy külön ajánlatról is beszél, ennek a kuponkódját kizárólag a Zsuzsa adótanodája csoport tagjai kapják meg.
Hogyan tovább?
Ha szeretnél:
-
elsőként értesülni az ilyen beszélgetésekről,
-
kérdezni élőben,
-
és nem lemaradni az extra lehetőségekről,
akkor csatlakozz a Zsuzsa adótanodája Facebook csoporthoz. Ez nem csak információs tér, hanem valódi gondolkodás- és szemléletformáló közösség vállalkozóknak.
Szeretnéd magabiztosan megtervezni a 2026-os adóéved?
Ha bizonytalan vagy abban, hogyan érinti a minimálbér-változás a saját vállalkozásodat, vagy szeretnél egy szakértői ránézést a számaidra, szívesen segítek.
A konzultációt a lenti gombra kattintva tudod megrendelni, és 20 vagy 60 perces egyeztetések közül választhatsz — attól függően, mennyire összetett kérdéseid vannak.
A megrendelés után azonnal tudsz időpontot foglalni: jelenleg
-
hétfő–szerda délutáni, kora esti,
-
valamint kedd és péntek délelőtti–kora délutáni időpontok
közül tudsz választani.
Ha szeretnéd, nézzünk rá együtt a vállalkozásodra, és indulj neki 2026-nak stabil alapokkal.
Adótanácsadó, okleveles adószakértő…
Törvényi változások, adó optimalizálás...
Mivel foglalkozik az adótanácsadó?
Az adótanácsadó is követi a törvényi változásokat, az ügyintézések módosulását, tud tanácsot adni, az adó optimalizálás sem áll messze tőlünk, és még nagyon sok mindenben tudunk segíteni. 😉
