KATA vállalkozás és a jövedelem
KATA jövedelemigazolás
KATA adóalanyok jövedelem igazolásakor szembesülnek azzal, hogy szerintük jóval kevesebb jövedelmet igazol a NAV, mint amennyit kerestek adott évben.
KATA bevétel az nem jövedelem!
A probléma ott van, hogy amit a bevallásban jeleznek bevételként, az NEM jövedelem, az a tevékenység bevétele! Törvényileg meghatározták, hogy a bevételnek a 60%-át lehet elismerni jövedelemnek, kvázi a 40%, amit nem igazolnak le azt úgy veszik, mintha azok a járulékokra, költségekre elszámolt összegek lennének. A magánszemélynél (értsd nem katás adózó) azért igazolják le az egész bruttó jövedelmet, mert ott már a kifizető elszámolta azon járulékokat, amiket a katás nem fizet, illetve az 50 ezer forinttal teljesített.
BT-nél nagyobb a gond…
KATA-s BT
BT-nél ez még nagyobb gondot okoz, mert ott nem elég, hogy a bevétel 60%-át számolják el a BT “jövedelmé”-nek, hanem még a tagok számával osztják is ezt az összeget. Ráadásul nem a társasági szerződésben meghatározott tulajdoni hányadban osztják, hanem egyenlő részben, azaz ha két tag van, akkor a jövedelmet felezik, ha 3 tag van, akkor harmadolják, és így tovább. Fontos ebben az esetben, hogy csak a KATA alanyként bejelentett tagnál számolják így. Ha a másik tag, aki esetleg nem KATA alany, ő munkaviszonyosként van a bt-ben, neki a munkaviszonyból származó jövedelme szerint történik a jövedelem igazolás.
Jövedelemigazolás…
SZJA-s ÉS KATA-s jövedelem is...
Jövedelem igazolás kiadásakor ha valakinek van szja-s ÉS kata jövedelme is, akkor mindkettőt leigazolja a NAV, arra nincs lehetőség, hogy csak az egyiket szeretné az adózó!
Átalányadózáshoz könyvelőt keresel?
Segítség Átalányadózóknak!
Átalányadózás könyvelés
Átalányadózásban is segítségedre leszek könyelőként, adótanácsadóként, okleveles adószakértőként!
KATA vállalkozásod van?
Szakértő segítséged:
Könyvelő, NAV kompatibilis Adótanácsadó, Okleveles adószakértő
Segítség KATA-s vállalkozóknak!
Tudod, hogy a KATA vállalkozás
egy remek vállalkozási forma?
Kerüld el TE is szakszerű segítségemmel a KATA vállalkozás buktatóit!
Kérd most segítségemet!
Szia,
egy olyan kérdésem lenne, hogy Katás BT-ben én vagyok a beltag, havi 75 ezret fizetek, főállású katásként. A kültag nem vesz részt a tevékenységben. Én mint beltag, kivehetek fizetésként havonta fix összeget? Vagy akkor az osztaléknak számít és a kültagnak is ugyanannyi részt kellene fizetni? 50-50%-ban vagyunk tulajdonosok amúgy.
Köszönöm előre is a választ!
Üdv, Kati
Szia Kati!
Olvastam a kérdésedet a fórumon. 🙂
Elvileg ugye úgy szól a törvény, hogy osztalékot kell(ene) számolni, de még nem láttam, hallottam olyanról, akinek sikerült volna a klasszikus osztalékot kiszámolni katás bt-nél.
A kültag csak a nevét adja hozzá, tulajdonképpen? Szerintem megegyezés kérdése, hogy milyen arányban veszel ki pénzt, mert ez nem fizetés, te dolgozol… Biztos, hogy a BT forma a jó neked, nektek? Egy jövedelemigazolás kérésnél csak a fél bevételnek a 60%-át fogják például leigazolni.
Szia, egy családi BT-ét vettem át, a kültag egy közvetlen rokonom, csak csendestárs, csak a nevét adja hozzá. Ha havonta átutalok akkor fix összeget a számlámra és a közleménybe beleírom, hogy jövedelem, az elég? Kell bármilyen munkaszerződést stb írni erről? Vagy csak ilyen egyszerű?
Köszi, Kati
Semmiképp ne írj olyat, hogy “jövedelem”, ilyen nincs ebben az esetben, maximum kivét, de ahogy írtam, ez megegyezés kérdése a kültaggal!
Esetleg ügyvéddel egyeztess ezügyben, de nincs szó munkaszerződésről, jövedelemről. Bevétel van, melyet megosztotok egymás között valamilyen módon, és ezt ügyvéd segítségével írásba foglaljátok.