KATA adózású édesanyák
GYED, GYES, GYET
Gyakran felmerülő kérdés KATA adózású édesanyák körében, hogy GYED, GYES, GYET mellett milyen lehetőség van a tevékenység folytatására.
KATA-s vállalkozó anyukaként
Előre láthatóan pár hónapig még nem dolgozom CSED után, szüneteltessek?
NEM! Főállású KATA-s vállalkozó édesanya NEM szünetelteti a tevékenységét, hanem MENTESÜLÉS-t kér az aktuális hónapot követő hónap 12-ig. Ha szüneteltetsz, akkor sajnos a biztosítási jogviszonyod is szünetel, és passzív jogon már nem vagy jogosult a GYED-re, mentesülésnél megmarad a biztosítási jogviszonyod.
Főállásom van, onnan vagyok GYED-en, tehát a 36 órás biztosítási jogviszonyom meg van, akkor GYED alatt fizethetem a 25.000.- forint KATA-t?
NEM! A 36 órás biztosítási jogviszonyodban nem vagy jelenleg biztosított, az egészségügyi ellátást a GYED miatt kaphatod meg, ezért Te főállású katás vagy ebben az esetben, és 50.000.- forintot kell fizetned.
Mikor mentesülhetek a KATA fizetés alól, ha GYED-en, GYES-en, GYET-en vagyok?
Akkor, ha az aktuális hónapban SEMMI gazdasági tevékenységet nem végeztél, azaz nem hirdettél, nem tárgyaltál senkivel, nincs szerződés kötésed, és nem számláztál. Ebben az esetben az aktuális hónapot követő hónap 12-ig a T101E nyomtatványon, vagy az ONYA felületen változás bejelentő lapon kell jelezni, hogy mentesülést kérsz.
Például: 2021. májusban nem végeztél semmi gazdasági tevékenységet, babáztál, ebben az esetben 2021. június 12-ig beküldöd a nyomtatványt, és ha a rendszer jól működik, akkor június 20-án nem írják elő a kötelezettséget.
Ha véletlenül elfelejted beküldeni a nyomtatványt, és előírják a kötelezettséget, akkor utólag is beadhatod a nyomtatványt, nem kell megijedni, utólag törölni fogja a NAV az előírást.
Szüneteltetés vagy mentesülés?
Miért probléma, ha szüneteltetek, és nem a mentesülést kérem?
Mint említettem, nem leszel biztosítási jogviszonyban, azaz
- passzív jogon nem kaphatod a GYED-et
- ha szünetelsz nincs biztosítási jogviszonyod, nem vagy jogosult egészségügyi ellátásra, mert a GYED áthidaló ellátás, ha van gyed, van ellátás is,
- fizetned kell az egészsügyi szolgáltatási járulékot (2021-ben 8.000.-ft),
- és nem utolsósorban ha még szeretnétek babát, akkor a jogviszony számításnál ez az időszak nem fog beleszámítani, ebben az esetben is áthidaló ellátás a GYED.
Mentesülés esetén ezek a pontok nem számítanak, tehát kapod a gyedet tovább, és nem kell fizetni az egészségügyi szolgáltatási járulékot és mégis kapsz ellátást.
Ha a párom igényelné…
Extra GYED
Én itthon vagyok a babával, úgy gondoljuk anyagilag jobban járunk, ha a párom igényelné az extra GYED-et, mi a teendőnk?
Ebben az esetben megszűnik az anyukának a GYED folyósítása, és ha babázol, és katás is vagy (nincs 36 órás munkaviszonyod), akkor főállású vállalkozó leszel, és mentesülésre nem leszel jogosult, csak szüneteltetésre, de ezt mindig előre kell bejelenteni. Ha szüneteltetsz, akkor fizetned kell az egészségügyi szolgáltatási járulékot.
KATA vállalkozásod van?
Szakértő segítséged:
Könyvelő, NAV kompatibilis Adótanácsadó, Okleveles adószakértő
Segítség KATA-s vállalkozóknak!
Tudod, hogy a KATA vállalkozás
egy remek vállalkozási forma?
Kerüld el TE is szakszerű segítségemmel a KATA vállalkozás buktatóit!
Kérd most segítségemet!
Átalányadózáshoz könyvelőt keresel?
Segítség Átalányadózóknak!
Átalányadózás könyvelés
Átalányadózásban is segítségedre leszek könyelőként, adótanácsadóként, okleveles adószakértőként!
Kedves Zsuzsa,
Bocsánat, már csak egy kérdésem lenne. A mentesülést megigényelhetném függetlenül attól, hogy nem a KATA -s egyéni vállalkozói jogviszony után kapom a GYED-et? (bocsánat, ha nem egyértelmű a megfogalmazás, remélem azért valamennyire érthető a kérdésem.)
Köszönöm szépen!
Igen, ha nem katás leszel, hanem “sima” szja-s, akkor is meg lehet igényelni, csak más adatlapon, és ugyanúgy utólag.
Nagyon szépen köszönöm!
Kedves Karola!
Igen, a GYED-et átadhatod a férjednek, a fizetésnélküli folytatódhat a munkáltatónál, viszont ugyanúgy nem leszel biztosított, fizetni kell az egészségügyi szolgáltatási járulékot ÉS megszakad az “áthidaló” időszak, amit a GYED biztosít egy újabb baba tervezésnél, vagy esetleges majdani táppénz időszakának számításakor.
Az első részét a kérdésnek nem nagyon értem. Arra gondolsz, hogy megmarad a munkáltatónál a fizetésnélküli, de mellette vállalkozol, és a vállalkozást szünetelteted? Ebben az esetben nincs semmi gond, a GYED-et továbbra is megkaphatod, mert a jogviszonyokat külön kell vizsgálni, és a munkáltatónál van jogviszony, csak nincs 36 órás foglalkoztatás. ÉS ebben az esetben nem kell fizetni az eü szolg. járulékot.
Kedves Zsuzsa,
Nagyon köszönöm! Igen, erre gondoltam az első résznél, hogy alkalmazottként fizetésnélküli szabi+Gyed alatt vállalkozás indítás után nem sokkal szüneteltetés. Tehát akkor ilyenkor főállású KATA-s lennék, vagyis 50 ezer a KATA.
Köszönöm még egyszer! Ez megnyugtató, hogy külön kell vizsgálni a két jogviszonyt és végig biztosítottnak számítanék.
Kedves Zsuzsa!
Nagyon hasznos a fenti cikk. Szeretném megkérdezni, hogy biztosan jól értelmeztem e.
Tehát esetemben: alkalmazott vagyok és amennyiben a GYED időszaka alatt KATA-s egyéni vállalkozást indítanék (most tekintsünk el attól, hogy valószínűleg az SZJA-s adózást kéne választanom), ugyanez vonatkozna a szüneteltetésre? Vagyis a szüneteltetés alatt megszűnne a munkáltatóm általi biztosítottság (tb-t kellene fizetnem) és nem kaphatnám tovább a GYED-et?
És még egy kérdésem lenne: ha a GYED-et átadnám a férjemnek a fizetésnélküli szabadságom az eredeti munkáltatómnál ugyanúgy folytatódhat?
Köszönöm előre is a segítséget!